Межигірські рапорти на Автомайдан: чорні списки

yanukovychleaks March 12, 2014

Марія Землянська (бюро журналістських розслідувань “Свідомо”), Наталія Седлецька (Радіо Свобода)

Серед купи паперів, які після втечі Віктора Януковича журналістам і волонтерам ініціативи YanukovychLeaks.org вдалося врятувати від знищення в Межигір’ї, знайшлися не тільки фінансові документи близьких до екс-президента фірм, але й деякі «особисті» записи його оточення. Зокрема, були знайдені нотатки особистого охоронця Януковича Костянтина Кобзаря. Поруч з записником був знайдений ще один цікавий звіт.

«ІНФОРМАЦІЯ про заходи, що відбувалися 29 грудня 2013 року», – такий напис прикрашав теку з ледь не похвилинним звітом про події, що напередодні Нового року відбувалися під стінами екс-резиденції Януковича. В цей день до нього «в гості» приїхало з тисячу автівок. Це був один з наймасовіших автопробігів до Межигір’я, який для багатьох його учасників закінчився сумно: понад півтисячі водіїв суд позбавив прав на керування, десятки авто були спалені.

«Великий Брат» Януковича

Звіт про автопробіг – це 100 сторінок детального спостереження. Стежити за активістами почали ще з Києва. Фіксували найменші деталі – де збиралися, хто організовував колону. Цитати з виступів, розмов.

Віднайдений “рапорт” на Автомайдан тут публікується повністю. Це – опис самого автопробігу. (особисті дані приховані)

The full text of the report on AutoMaidan can be found here.

І далі – на восьмидесяти сторінках – суцільні дані про власників авто, які взяли участь у акції під Межигір’ям. Вказано все: марка автомобіля, колір, рік випуску, номери, ПІБ на кого зареєстрований, дата народження і повна адреса реєстрації власника. (особисті дані приховані)

«Чорний список» Кобзаря

Якщо порівняти базу даних юристів, які займаються систематизацією інформації про незаконне позбавлення прав за поїздку 29-го грудня, з рапортом Кобзаря, виявляється, що більше половини – збігається. У межигірських списках ми знайшли як мінімум 67 прізвищ, які є в списках людей, позбавлених прав (там нині 130 осіб).

Тобто охоронець Віктора Януковича отримував рапорти на автомайданівців, а згодом більшість фігурантів цих зведень потрапляли під переслідування. В тому числі насильницьке. Багатьом учасникам пробігу спалили їхні авто.

Інна Царьова – одна з фігуранток рапорта на Автомайдан, знайденого серед паперів охоронця Януковича. Вона постраждала двічі: спершу суд відібрав її права на керування. А згодом машина Інни та її чоловіка згоріла. А точніше її було підпалено. Сталося це вночі 1-го лютого. Разом з їхньою Subary тієї ж ночі палали ще шість машин, підпалення яких більше не вигладає як співпадіння.

«В ту ніч я вже лягла спати, як чоловік побачив, що горить наша машина. Одразу вибіг, але двері заклинило – врятувати не вдалося» – розповіла Інна Царьова.

Перші півтора місяці 2014-го року запам’ятались киянам як найбільш гарячі. Причому у прямому сенсі. Фактично щодня рятувальники звітували про нічні гасіння підпалених авто. Наприклад, в новорічну ніч горіло дві автівки. На Водохреща, 19-го січня – п’ять. Найбільше пожеж сталося в ніч на 30-е січня. Тоді рятувальникам довелося виїздити одразу на 20 пожеж. Всього ж за період з 1-го січня до 14-го лютого, за даними МНС, згоріло 129 автівок.

Штаб Автомайдану ще не має повного списку учасників руху, чиї автомобілі були підпалені за період протестів. Але навіть у наявному списку мінімум 13 знищених автівок фігурують у “чорному списку” охоронця Януковича Констянтина Кобзаря. Дев’ятьом з них – машини спалили чи намагалися це зробити. Ще чотирьом – автівки розбив Беркут.

Серед тих, кого згадали у зводці на АвтоМайдан і нинішній міністр молоді та спорту Дмитро Булатов. “Помсту” він відчув на повну. 22-го січня він не виходив на зв’язок з близькими та друзями. Знайшли Булатова у селі Вишеньки, що під Києвом. На тілі виявили сліти катувань. Зокрема, відрізана частина вуха та пробиті долоні. Подробиці зникнення та знайдені і досі не розслідувані.

Якщо Ви побачили своє прізвище у «чорному списку» з Межигір’я або ж Ваша автівка постраждала – пишіть нам на електронну адресу yanukovychleaks@gmail.com і ми будемо доповнювати базу.

Дякуємо активістам АвтоМайдану та небайдужим юристам, які надали інформацію для підготовки матеріалу.